Vilnis Ķirsis, Vienotiba2017.lv un Facebook reklāma 1. jūnijā

Atceraties, ka pirms kāda laika pamanīju, ka facebook rādās Viļņa Ķirša (Vienotība) reklāma? Tas bija 1. jūnijs. Tad nu lūk… biju jau “piemirsis” pats par šo. Caurskatot e-pastus, atcerējos, ka noslēgums tā arī nav uzrakstīt par Vilni Ķirsi un partijas “VIENOTĪBA reklāmu.

Sākšu ar to, ka toreiz rakstot, nezināju vai tā skaitās aģitācija vai ne. Kā izrādās arī citi to īsti nezināja, bet arī uzskatīja, ka īsti labi tas nav.

Bez tiem, kuri atbildēja twitter (vajadzēja ilgāk veikt aptauju, nevis pusi diena), bija arī citur…

Tā kā nevarēju nomierināties par šo, uzrakstīju gan Valsts policijai (kā ieteica CVK) un pašiem CVK.

Mana vēstule

Vienotība2017.lv Facebook reklāma 2017-06-01 16:19 (Dānijas laiks)

Vienotība2017.lv Facebook reklāma 2017-06-01 16:19 (Dānijas laiks)

Zinot, ka daudz ko nezinu, izdomāju jāuzraksta VP un CVK:

Sveicināti!
Vēlējos uzzināt kurā iestādē jāiesniedz iesniegums, par iespējamo pārkāpumu 2017. gada pašvaldību vēlēšanu laikā?
Atrodoties Dānijā, 1. jūnijā pamanīju reklāmu Facebook. Plašāk te: https://nza.lv/vienotiba2017-lv-un-prieksvelesanu-agitacija-1-junija/

Vēlējos noskaidrot:

 1. vai šāda reklāma drīkstēja būt vēlēšanu un pirmsvēlēšanu laikā?
 2. kurai iestāde un kādā veidā jāraksta iesniegums par šo iespējamo pārkāpumu, ja tāds ir bijis?
  Cik noprotu CVK to neizskata, bet no LTV Panorāma nojaušams arī, ka īsti Valsts policija ar to arī nenodarbojas.

Man bija garlaicīgi.

Atbilde no Valsts policijas: gandrīz nekāda

Uz manu e-pastu, LR Iekšlietu ministrija tikai atbildēja, ka e-pasts nav “pareizajā” formātā un elektroniski parakstīts. Varētu ķēpāties un rakstīt ar visu e-parakstu, bet … bija slinkums un eksāmenu laiks.

Atbilde no Valsts policijas:

Labdien!

Ievērojot Iesniegumu likumā noteikto, Valsts policijā tiek pieņemti iesniegumi:

– elektroniskā veidā kanc@vp.gov.lv , apstiprināti ar drošu elektronisko parakstu, adresēti Valsts policijai;
– sūtīti pa pastu uz adresi Rīgā, Čiekurkalna 1.līnija 1 k-4, LV-1026, adresēti Valsts policijai.

Papildus informējam, ka kopš 2012.gada 01.septembra Valsts policija pieņem iesniegumus arī gadījumos, kad iesniegumu iesniedz un personas identitāti pārbauda, izmantojot tiešsaistes formas (internetbankas un mobilos iD), kuras pieejamas Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā (www.latvija.lv), sadaļā “iesniegums iestādei”.

Pārmest grūti, bet… izrādās ne tikai Rīgas pašvaldības policija īpaši nodarboties ar maniem iesniegumiem nevēlas, bet arī Valsts policija (un Valsts policijas Rīgas reģionālā pārvalde) “atrakstās”. Gan jau… nākotnē būs jautrāk 😉

Atbilde no CVK jau labāka

God. Umbrovska kungs!

Priekšvēlēšanu aģitācijas nosacījumi ir noteikti Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, un atbilstoši tiem priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu kā maksas pakalpojuma izvietošana internetā bija aizliegta vēlēšanu dienā, 3.jūnijā, un dienu pirms vēlēšanām, 2.jūnijā. Skat. Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 32.panta pirmo daļu.

https://likumi.lv/doc.php?id=253543

Līdz ar to, ja aģitācijas materiāls tika izvietots internetā 1.jūnijā, tad tas nav uzskatāms par Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumu.

Latvijā nav vienas iestādes, kas atbildīga par priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzību.

Vēlēšanu komisijas uzrauga, lai aģitācija nenotiktu vēlēšanu iecirkņos un 50 m no iecirkņiem. Par to, lai priekšvēlēšanu aģitācija nenotiktu valsts un pašvaldību ēkās un uzņēmumos vai citās iestādēs, kur to izvietot nav atļauts, atbild attiecīgo iestāžu vadītāji. Ja aģitācijas pārkāpums ir pamanīts citās publiskās vietās, piemēram, uz ielas, dzīvojamo ēku kāpņutelpā utml., tad par to jāziņo policijai. Aģitāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos uzrauga Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, bet savukārt aģitāciju preses izdevumos, finansējuma izlietojumu priekšvēlēšanu aģitācijai un slēpto aģitāciju pārrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Līdz ar to par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem sociālajos tīklos ir jāziņo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Cieņā,

————————————–
Kristīne Bērziņa
Informācijas nodaļas vadītāja
Tālr. 67814900
E-pasts: kristine.berzina@cvk.lv

Centrālā vēlēšanu komisija
Smilšu iela 4, Rīga, LV-1050
www.cvk.lv

Secinājums

Līdz ar to, ja aģitācijas materiāls tika izvietots internetā 1.jūnijā, tad tas nav uzskatāms par Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumu.” un “Latvijā nav vienas iestādes, kas atbildīga par priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzību.” man liek domāt, ka

 1. Bez jau piemētā KNAB, tā īsti neviens neskatās, kas notiek ar aģitāciju, un notiek paļaušanās uz godprātu.
 2. Politiskās partijas reāli var reklāmēties līdz par pēdējai dienai pirms vēlēšanu dienas. Bez TV un radio vēlētāju sasniedzmība ir, protams, mazāka, bet skatoties uz jauno paaudzi…
 3. Izrādās, internetā ievietotajām reklāmām nav jānorāda reklāmas apmaksātājs un citas, manuprāt, būtiskas detaļas, kas ir obligātas TV, radio un vides reklāmās.
 4. Cilvēkresursu trūkums valsts un atbildīgajās institūcijās. Pieņēmums.
 5. Vispārīgi, ne šajā gadījumā, iespējams tērēt labu naudiņu interneta resursiem. Ne tikai reklāmai, bet tēla spodrināšanai, kā piemēram, dažas pašvaldības to dara par vēlētāju līdzekļiem izdodot sevi slavinošus (drukātos) izdevumus.
  Pārspīlēsim un teiksim, ka tiem, kam šādu pašvaldību resursu nav, var jauki arī “atmazgāt” naudiņas.
 6. Es vēl daudz ko nezinu… 🙂

Un jā Vilnis Ķirsis tika ievēlēts Rīgas domē sajās pašvaldību vēlēšanās.


Kā tev liekas, lasītāj?

Pirmo reizi komentē? Pirmo(s) pārbaudīsim, tālāk skatīsimies. Lai mazinātu spamu un naida kurināšanu, utt atbilstību Latvijas republikas likumiem ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nemuļķosimies! Uztveriet šo saturu kā mediju parodiju par ziņu veidošanu. Ar ko gan copy-edit-paste var atšķirties no mums.

Saistību atruna (rolandinsh.lv) | Par datu aizsardzības regulas ievērošanu